Jdi na obsah
Jdi na menu
Úvod »
Nemoc exotickeho ptactva
Nejznámější nemoci
Psitakóza (papouší nemoc) - Otoky spojivek s výtokem z očí, někdy i z nosních otvorů. Velmi rychle nastupuje ztráta tělesné aktivity a úplné odmítání krmiva. Může se dostavit i průjem a uhynutí je velmi rychlé. Ptáci, kteří překonají toto stadium bez léčení, se stávají chronicky nemocnými.
Salmonelóza - Ptáci se nakazí hlavně zamořeným krmivem nebo vodou či přímým kontaktem s nemocným ptákem. Průběh je rychlý, andulka ztrácí tělesné tekutiny při průjmu. U chronického onemocnění dochází k otoku kloubů a šlach, ke slabosti, ospalosti. Ochranou před zavlečením této nemoci, jé péče o nezávadnost krmiva a vody k napájení a také izolace nových nakoupených ptáků a jejich opakované laboratorní vyšetření.
Střevní paraziti - Nejčastější jsou škrkavky, jde o oblé červy, parazitující v tenkých střevech ptáků. Andulky se nakazí nejspíše krmivem, potřísněným trusem domácích nebo volně žijících ptáků, obsahujícím vajíčka škrkavek. U postižených andulek se střídá průjem a zácpa, ztráta chuti k přijímání krmiva, ospalost, bolestivé reagování na dotyk, rychlé hubnutí. Včas zjištěné onemocnění je dobře léčitelné prostředky, které jsou u nás k dispozici např. Helmirazin. Léčbu je však třeba provádět v souladu s dalšími opatřeními, zejména s pečlivým vyčištěním voliéry a její dezinfekce.
Zevní parazité - VÁPENKA - Vyvolává parazitický roztoč ptačí svrab. U andulek se toto onemocnění projevuje hlavně na zobáku, obočí, hlavě a nohách. Rohovina zobáku je jakoby proděravělá s viditelnými dírkami (chodbičkami), kůže v okolí zobáku a očí zduřuje a je rovněž jakoby proděravělá. Podobné změny jsou i na prstech, kde dochází k silnému bujení rohovitých šupinek. Někdy bývá ložiskově postižena i některá opeřená část těla okolí kloaky. V pokročilejším stádiu ptáci chátrají, často je možné pozorovat obtížné dýchání. Onemocnění je dobře léčitelné. Andulce postižená místa potírejte pomocí vatové tyčinky rostlinným olejem nebo jiným tukem (sádlo, máslo) aby došlo k udušení těchto roztočů. Místa potírejte minimálně 3 denně po dobu nejméně 7 dnů. Před a po léčbě by bylo dobré klec vydezinfikovat např. ARPALITEM (netoxický antiparazitární přípravek s dlouhodobým účinkem, může se s ním postříkavat i peří, aplikujte jednou týdně), vyměnit všechny bidélka či větvičky, protože pod kůrou se tyto roztoči zdržují také.
Zvětšení štítné žlázy - Patří mezi neinfekční nemoci. Projevuje se se unavitelností andulky. Ztrácí schopnost letu. Zpočátku zjišťujeme obtížné dýchání při námaze a v konečné fázi nemoci i v klidu. Při dýchaní andulky vydávají zvláštní sípavé nebo naříkavé zvuky, dobře slyšitelné zejména v noci. Při léčení přidáváme do vody jodové preparáty.
Dna - Je nemoc vyskytující se především u andulek chovaných doma. Předpokládá se že jde o metabolickou poruchu a současně o poruchu funkce ledvin. Projevuje se vystupujícími uzlíky v okolí kloubů a šlach na nohách. Tyto uzlíky jsou bílé barvy se začervenalým okolím a otokem, vždy pro ptáka silně bolestivé. Andulky jsou skleslé, unavitelné a nevydrží stát na obou nohách.Močový podíl trusu je v akutní fázi onemocnění velmi řídký a značně objemný. Obvykle zde dochází k záměně za průjem. V tomto případě může dojít za nevhodné léčení k uhynutí. Při léčebných zákrocích je třeba vyprázdnit vzniklé uzlíky na nohách po důkladné dezinfekci propíchnutím vypálenou jehlou a vymačkáním. Úleva pro andulku je téměř okamžitá, ale je třeba počítat s opakovaným zhoršením. Tuto léčbu je třeba doplnit podáváním prostředků ovlivňujících rozpustnost kyseliny močové, např. ALKALIT. Souběžně s těmito léčebnými zákroky je třeba vyloučit z krmné dávky živočišnou bílkovinu a po dobu akutních příznaků nepodávat žádné vitamínové doplňky. Velmi dobrá naděje na vyléčení.
Permanentní pelichání - Toto je časté onemocnění u andulek chovaných celoročně v teplých bytech. Nejde o specifickou nemoc, ale pouze o přizpůsobování trvale teplému a suchému prostředí. Doporučuje se pobyt andulky na otevřeném prostoru s dodržením přiměřeně délky nočního spánku v chladnějším prostředí.
Vytrhávání peří - Bývá u andulek časté jako doprovodný příznak onemocnění vápenkou nebo jinými kožními cizopasníky. Může jít i o postižení kůže a peří plísněmi. Léčba by se měla zahájit až po vyšetření veterinářem. Prostředky na peří by se neměli používat mastné, protože většina andulek zamaštěné peří vytrhává.
Francouzké pelichání - Nemoc zabývající se opařením. Tato nemoc není léčebně ovlivnitelná. U mladých ptáků krátce po opuštění budek nebo těsně před tím intenzivně pelichají brky nebo peří z křídel či ocasu a nové peří buď nenaroste nebo zdravotně postižený. Je typické, že brky obsahují sraženou krev což ukazuje na skutečnost, že ještě v době vypadnutí byly "živé". Bylo zjištěno že po vyšetření krve dochází k prudkému snížení počtu červených krvinek.
Francouzské pelichání není:
- infekcí způsobenou bakteriemi, plísněmi nebo viry
- napadením parazity
- nedostatkem vitamínů, minerálních látek, aminokyselin, tuků nebo uhlovodanů
Faktory podporující francouzské pelichání:
- malá hygiena chovu
- stres z důsledku přemnožení a také předčasné snášky a rozmnožování mimo sezónu
- výběr andulek pro výstavy
- rodičovské páry s francouzským pelicháním produkují potomky s touto nemocí snadněji
- krmení s nadbytkem rybího tuku
Dosud ještě není pořádně odhalena příčina a snad do budoucna bude i nalezena vhodná a účinná léčba.
Zánět volete - Je nemoc častá zejména u samců - samotářů. Onemocnění vzniká po vytrhování potravy a po jejím opětném sezobávání. Může však vzniknout i u párů, které se krmí závadným krmivem nebo starší vaječnou míchanicí nebo sezobnutím straších zkažených zbytků potravy. Objem volátka je nadměrně zvětšen, naplněn vodnatým obsahem a andulka pokud může tento obsah vyvrhuje. Stěna volátka je na pohmat v těchto místech zesílená a obsah volátky odporně páchne nebo je zpěněný. Pták má z pravidla průjem a rychle ztrácí síly. Jedná se o infekční příčinu, často bývá zjištěna přítomnost kvasinek nebo plísní. Někdy bývá příčinou pozření nestravitelných předmětů jako je kousek vaty, textilie, úlomky umělé hmoty a to zabraňuje v průchodu krmiva do žaludku. Vyšetření provádí především veterinář.
Vzácněji dochází k chronickému rozšíření volete, kdy dutina volete je přeplňována do neobvyklých rozměrů krmivem. Stěna volete je ztenčena a obsah volete je pevný. Andulák má neomezenou chuť k příjmu potravy, přitom však je přístup krmiva z volete do žaludku omezen a pták chátrá, protože stěna volete je ochablá. Ani operativní zákrok nemá v tomto případě velkou naději.
Průjmy - Pokud andulka má průjem z důsledku nevhodné stravy (andulka je normálně čilá a má zájem o krmivo) lze andulce podávat živočišné nebo dřevěné uhlí, větvičky ovocných stromů. za každé situace odebereme zelené krmivo jako je salát, listy pampelišky atd. Pokud je andulka skleslá, ospalá, nemá zájem o krmivo ihned vyhledejte veterináře. Nezapomeňte si vzít s sebou vzorek trusu na čistý papír nezbytný pro laboratorní vyšetření.
Zadržení vejce - Příčinou může být podchlazení v průběhu snášky, prodělané záněty vejcovodu, nepříznivý tvar nebo velikost vejce, někdy i nedostatečně zvápněná skořápka, tedy pružné vejce a také křečovité stažení vejcovodu. Postižené samičky zaujímají vodorovnou polohu, hlavu natahují dopředu a obtížně dýchají. Není-li pták vyčerpán, často pomáhá jeho přemístění do prostředí s teplotou 30 - 32 °C k uvolnění křeče a snesení vejce. Pokud ani toto nepomůže vyhledáme veterináře.
Nádorové bujení - Projevuje se zejména u starších andulek. V převážně se jedná o nádory tukové tkáně - lipomy. Jde o nádor nezhoubný přesto však může dosáhnout takové velikosti, že znemožňuje jakýkoli pohyb andulky. Operativní odstranění nádoru, pokud se vyskytuje v podkoží, je dobře možné a prakticky bez rizika. U samečků - samotářů se často objevují nádory varlat dosahující velikosti zabraňující normální funkci střev. Dutina břišní bývá silně vyklenuta ke kloace a zřetelně zeslabenými břišními stěnami prosvítají vnitřnosti. U nepříliš pokročilých případů pomáhají ženské pohlavní hormony, podávané injekčně. Operativní odstranění varlat bývá obtížné ale proveditelné.
Archiv
Kalendář
<< |
květen / 2023 |
>> |